Putovanie po hradoch v údolí rieky Moravice – október 2013

V rámci projektu KUK Objavujeme české a slovenské zákutia. sa  dňa 30.septembra vybralo dvadsať žiakov ZŠ na Školskej ulici vo Vrbovom na putovanie po hradoch a zámkoch v okolí rieky Moravice .

Ráno pri nástupe do autobusu nás vyprevádzala hmla, ale počas cesty sa rozjasnilo . Na rozlúčku nám zakývali hrady Čachtice , Tematín a Beckov . Poslali srdečné pozdravy žiakom do Vítkova , ktorí ich navštívili v minulom školskom roku . 

Cesta nám ubehla pomerne rýchlo . Ani sme sa nenazdali a už do nášho autobusu pristúpili žiaci z Vítkova . Spolu sme sa odviezli do miesta pobytu . Privítala nás táborová základňa Ústrednej hasičskej školy v Zálužnom , ktorá  nám poskytla slušné ubytovanie a dobrú stravu . Počas pobytu sme navštívili zrúcaniny hradov Vildštejn a Vikštejn , ktoré minulosti plnili úlohu obranných hradov . Pozostatkom ich slávnej minulosti sú dnes iba hŕby kameňa. Nezabudnuteľnou pre nás zostane cesta z hradu Vikštejn , ktorá prechádzala po skalách . Túto dnes nazývame skratka pána učiteľa Hasalu . V ďalších dňoch zrúcaniny hradov nahradili  zámky v Hradci nad Moravicou , Raduni a najstaršie české múzeum v Opave . Bohaté zbierky porcelánu , veľkolepé knižnice , nábytku a obrazov výrazne obohatili naše poznatky o Sliezsku a zapísali sa do našej pamäti . Čas nám ubiehal veľmi rýchlo  pri športovaní ,  aj pri vychádzkach .

 V piatok 4. septembra prišiel čas lúčenia s našimi vítkovskými priateľmi .  Pri rozlúčke nechýbali ani slzy . Srdečne ďakujeme našim učiteľom za spríjemnenie pobytu vo Vítkove . Ďakujeme aj sponzorom projektu KUK , ktorí nám umožnili stretnutie s našimi priateľmi z Vítkova .

                                                                                                            Katarína Tvarošková

                                                                                                            Tatiana Majkútová

                                                                                                             Tímea  Kubišová